Pattern no. 54 käsittelee muistoja kehollisuuden ja käsin tekemisen kautta. Muistot lapsuuden mummolasta sekoittuvat omien mielikuvitustarinoiden ja kuultujen juttujen kanssa: miten tärkeintä ei välttämättä ole aina objektiivinen totuus, vaan rakkaat muistot läheisistä, joita ei enää ole. Toiston ja rauhan kautta haluan antaa katsojalle tilan olla ja kuunnella, sekä uppoutua myös omiin muistoihin rakkaista.
Sooloteoksen jälkeen on käsityötapaaminen, jolloin voi jäädä tilaan tekemään käsitöitä (omat käsityöt/ puhteet mukaan!) ja juttelemaan / tapaamaan muita ihmisiä.
Esitys järjestetään Taiteen edistämiskeskuksen tuella. Tilaisuuteen on vapaa pääsy.
Tekijästä
Jyväskylästä kotoisin oleva Vilja Mihalovsky asuu ja työskentelee tällä hetkellä taiteilijana Berliinissä. Hän on valmistunut tanssin ja koreografian kandidaatiksi HZT Berlin -yliopistosta vuonna 2019, sekä taiteiden maisteriksi Nürnbergin kuvataideakatemiasta vuonna 2024. Vilja on opintojensa aikana ja jälkeen työskennellyt tanssijana ja koreografina sekä Saksassa että Suomessa muun muassa Ninni Tuovilan, Kareth Schafferin, Nikima Jagudajevin ja Laura Lehtisen kanssa. Taiteilijana Viljaa kiinnostaa tekstin ruumiillisuus, naisen keho ja hiki.
Inspiraatio ja lähteet
Villa on materiaali, jonka ominaisuudet (lämpö, pehmeys) yhdistetään usein hoivatyöhön ja rakkauteen, siis suureksi osaksi feminiinisinä pitämiimme asioihin. Historiallisesta näkökulmasta taas neulominen on nähty pitkään naisten työnä ja näin ollen ollut aliarvostettu sekä tekniikkana että kulttuurisesti. Taiteilijana minua kiinnostaa tutkia tätä taide-käsityö - dikotomiaa ja historiallista naisellisuuden stereotypiaa hiljaisesta neitsyestä, joka tekee tarpeettomia käsitöitä kotona – jonka tuotokset on nähty hänen naiseutensa jatkeena, eikä itsenäisinä teoksina, joiden tekeminen vaatii taitoa ja kärsivällisyyttä. Käsityöt ovat olleet myös monelle naiselle väline jättää oma hetkensä historiaan – kirjoa tarinansa näkyväksi. Käsitöitä ja kädentaitoja on myös käytetty vastarinnan ja demonstroinnin välineenä. Ne eivät siis ole arvottomia tekeleitä, vaan pieteetillä tehtyjä rakkauden ja solidaarisuuden osoituksia.
Järjestäjänä Kyyjärven kulttuuritoimi ja kirjasto