Kyyjärven kappeliseurakunta
On aika alkaa valmistautua taas operaatio Joulun lapseen, jonka kautta voi antaa jouluiloa Romanian, Moldovan ja Ukrainan lapsille.
Kannattaa kaupoissa käydessä muistaa katsella, löytyisikö jotain laitettavaa Joulun lapsi -paketteihin. Kun viimeistään nyt alkaa tehdä hankintoja, ei jää ihan viime tippaan.
Itä-Euroopan köyhimpien lasten paketteihin voi hankkia kivoja leluja, pipoja, käsineitä, pitkähihaisia paitoja, villasukkia, hiusharjoja, hammasharjoja pakkauksissaan, kyniä, viivoittimia, penaaleja, vihkoja, värityskirjoja ja muuta lasta kiinnostavaa: tarroja, koruja ja vaikkapa, laskin, taskulaskin ja suurennuslasi.
Voit koota itse tai ystäviesi kanssa koko paketin tai tuoda vaikkapa yhden tavaran. Tai jos löydät vaikka edullisia paitoja tai mukavia leluja, voit mahdollisuuksien mukaan ostaa niitä useampia. Vinkiksi, että lasten villasukkia tulee usein enemmän, mutta pipoja ja hanskoja/lapasia vähemmän. Mutta kaikkea tarvitaan!
Ohjeita ja pakkauslaatikoita saa Kylätuvalta ja Riitalta p. 045-129 1622.
Vastaanotetuista tuotteista kootaan paketteja seurakuntasalissa keskiviikkona 12.11. kello 17 alkaen. Tervetuloa sinne talkoisiin! Tähän mennessä tuodut tuotteet ehtivät paketteihin ja ja valmiit paketit ehtivät kuljetukseen. Joten se tulee taas yllättävän pian!
Voit myös tehdä virtuaalipaketin netissä.
Lisää tietoja Riitalta p. 045-129 1622 tai netistä: operaatio joulun lapsi