Ehdota Kyyjärven liikuntateko 2025 palkittavaa

Liikunta ja urheilu
Kyyjärven kunta
Sanna Honkonen

Ehdota Kyyjärven liikuntateko 2025 palkittavaa

Kyyjärven sivistys- ja hyvinvointilautakunta pyytää ehdotuksia kunnan liikuntateko 2025 valintaansa.
Ehdotukset perusteluineen tulee jättää Kyyjärven kunnan kirjaamoon otsikolla Liikuntateko 2025 to 27.11.2025 mennessä.

Keski-Suomen Liikunta on järjestänyt vuodesta 1996 lähtien Keski-Suomen Urheilugaalan, jossa osana on myös keskisuomalaisten kuntien valitsema ”Vuoden liikuntateko” -kategoria. Vuoden liikuntateko on kuntien oma valinta, jonka julkistaminen tapahtuu Keski-Suomen Urheilugaalassa Scandic Laajavuoressa Jyväskylässä perjantaina 30.1.2026 klo 19.00.

Kunnan voivat valita vuoden 2025 liikuntateon, joka palkitaan gaalassa. Liikuntateon valinnassa olisi hienoa nostaa esiin kunnassa merkittävästi liikunta-aktiivisuutta lisäävä toimija / toiminta. Palkittava voi olla valmentaja, ohjaaja, urheiluseura tai muu kunnan valitsema toimija / toiminta.

Kyyjärven liikuntateon valitsee sivistys- ja hyvinvointilautakunta. Lautakunta pyytä kuntalaisilta ehdotuksia vuoden 2025 liikuntateosta.

Ehdotukset perusteluineen tulee toimittaa Kyyjärven kunnan kirjaamoon to 27.11.2025 mennessä otsikolla Liikuntateko 2025.

Ehdotuksissa tulee olla ehdotettu toimija/ toimijat / toiminta ja perustelut.

kirjaamo@kyyjarvi.fi

 

 

Aikaisempina vuosina palkittuja vuodesta 1998 alkaen:

Juhani Lahtinen 

Kirsti Lassila

Maire Haaranen

Riitta Holmberg

Jari Hakola

Paula Sillanpää

Hannu Kalliojärvi 

Heikki Hänninen

Alpo Viitala

Maire Haaranen

Jarkko Parkkonen

Kyvyn I-sarjan lentopallo-ottelut

Mannerheimin Lastensuojeluliiton Kyyjärven osaston pitämä Liikkis 

Eläkeliiton Kyyjärven yhdistyksen liikuntatoiminta 

Alpo Viitala 

Marko Järvinen, aktiivinen, monipuolinen liikunnan harrastus 

Niklas Vuorenmäki ja Jarkko Parkkonen; Frisbeegolf-toiminta

Erkki Vehkalammin ja Raimo Paanasen talkootyö paikallisten liikunta- ja urheilutapahtumien järjestelyissä.

Tomi Mäntysen jääkiekkoharrastus

Ari Aumasen työ Metsolan ladun ylläpidossa

Hannu Kalliojärven lentopallojoukkueen valmennustyö,

Kuntoportaat Harsunkankaan ulkoilualueelle

Kyyjärvi Kyky ry:n 75-vuotinen toiminta

Kyyjärven Kyky ry:n talviuinti

Henri Jäntin ja Vesa Mäkelän järjestämä salibandytoiminta lapsille ja nuorille 

Metsolahiihto on iloinen ja lämminhenkinen, vuosittain järjestettävä liikuntaa ja hyvinvointia edistävä koko kylän tapahtuma. Sen järjestelyistä, innovatiivisesta viestinnästä ja laduista on vastannut Kumpulan Kyläseura. 
Metsolahiihtoon osallistujat pääsevät nauttimaan Lapin Sormen lappimaisesta maisemasta ja kiireettömästä hetkestä luonnon keskellä.

Esa Kyrönlahti, Esa Kyrönlahden merkittävä henkilökohtainen panostus Kyyjärven Kykyn urheiluseuran toiminnassa kuntalaisten liikuttamiseksi, jossa hän on toiminut yli neljäkymmentä vuotta tehden lukuisia talkootyötunteja paikkakunnan liikunnan edistämiseen. Näitä ovat olleet kaiken ikäisille järjestettyjen urheilutapahtumien organisointi ja liikuntapaikkahankkeiden kehittämisprojektit. Projekteista mainittakoon mm. kuntoportaiden ja Harsunkankaan liikunta-alueiden ja -paikkojen kehittäminen. 

Esa toimii myös yhteyshenkilönä kolmatta vuotta KyKy-Betset Miesten lentopallon mestaruusliiga joukkueen ja  mestaruusliigan välillä.
 

 

Jaa sosiaalisessa

Jaa sosiaalisessa mediassa

Aihealueen yhteistyöyritykset