Joulukonsertti keräsi Kivirannan salin täyteen yleisöä

Kulttuuri
Karstulan kansalaisopisto
Maarit Ohranen

Joulukonsertti keräsi Kivirannan salin täyteen yleisöä

Viitasalo-opiston ja Karstulan kansalaisopiston yhteinen joulukonsertti johdatteli yleisön joulun tunnelmaan.

Opistoissa syksy on jälleen ahkeroitu soittotaitoa kartuttaen, ja työn tuloksista päästiin nauttimaan Viitasalo-opiston ja Karstulan kansalaisopiston yhteisessä joulukonsertissa Kivirannassa keskiviikkona 3.12. klo 18. Tilaisuuden avasi Viitasalo-opiston rehtori Timo Tikka, joka iloitsi kyyjärveläisten aktiivisesta musiikin harrastamisesta.

Ohjelmassa kuultiin nuoria

  • kitaristeja, opettaja Toni Vaalamo
  • viulisteja, opettaja Johanna Nummela
  • pianisteja, opettaja Kati Koskinen

On aina niin ihana olla kuuntelemassa, kuinka paljon nämä nuoret musiikinharrastajat ovat kehittyneet vuoden aikana.

Konsertissa saatiin nauttia myös Tähkät-kuoron esityksistä. Tähkät kuoro esitti meille kolme joululaulua; Muistojen kultaamat joulut, Tonttujen joulukiireet ja Joulun tarina. Kuoron johtajana toimii Johanna Valkeinen, joka on myös tehnyt laulujen sovitukset.

Tänä syksynä toimintansa aloittanut Viihdeorkesteri Kyy York Dolls teki myös konsertissa ensi esiintymisensä. Viihdeorkesteria luotsaa Niilo Oikari. Nopeasti on ryhmä hitsautunut kasaan ja hienoa että mukaan on löytynyt monipuolinen musiikinharrastajien joukko instrumentteinaan: rummut, basso, kaksi kitaraa, piano, harmonikka ja laulu.

Ja tietysti juhlan päätteeksi oli tarjolla kahvia & herkullisia levonnaisia sekä mahdollisuus osallistua arpajaisiin, jonka tuotolla kartutettiin stipendirahastoa. 

Kiitos mahtavasta konsertista esiintyjille, opettajille ja yleisölle ja tilaisuuden järjestäjille!

Kevään konserttia odotellessa Tunnelmallista joulun odotusta kaikille!

 

Jaa sosiaalisessa mediassa

Aihealueen yhteistyöyritykset