Mylläreiden hallitus 2026

Tekniikka ja talous
Kyyjärven Mediamyllärit ry
Aaro Toppinen

Mylläreiden hallitus 2026

Yhdistyksen hallitus kokoontui vuoden ensimmäiseen kokoukseensa 22.1.2026

Marraskuussa 2025 kokoontunut yhdistyksen syyskokous valitsi hallituksen puheenjohtajaksi Erkki Koiviston ja sääntöjen mukaan hallitus valitsee keskuudestaan varapuheenjohtajan. Pitkään varapuheenjohtajana toiminut Jari Lautanen jatkaa hallituksessa tämän kauden loppuun, mutta halusi luovuttaa varapuheenjohtajuuden nuoremmalle kaartille jo tässä vaiheessa. Kyseiseen pestiin hallitus valitsi Tarja Seppäsen yksimielisesti.

Hallituksen kokoonpano vuonna 2026 on seuraava: 
Puheenjohtaja Erkki Koivisto, varapuheenjohtaja Tarja Seppänen, 
Jäsenet Jari Lautanen, Hannu Kainu, Veikko Huumarkangas, Jussi Halttunen ja Juha Pillikko.
Varajäseninä: Maija Suuniittu ja Päivi Peltokangas 

Sihteerinä jatkaa hallituksen ulkopuolelta Aaro Toppinen.

Yhdistyksen talous puhuttaa joka kokouksessa - niin tälläkin kertaa. Menorakenne on korkea ja tulopuolta vaivaa etenkin yleinen vaikea taloustilanne. Yhdistys toimii suhteellisen kalliissa omassa osakehuoneistossa, kustannuksia kertyy streaming-palvelimien vuokrista ja lisenssimaksuista, joista muodostuu tuhansien eurojen kiinteät NettiTV-kulut tehtiinpä lähetyksiä tai ei. Aiemmin ne oli helppompi kattaa, mutta nykyään kokousten määrät ja muut tuotannot ovat vähentyneet. Resurssipula on tietenkin yksi ongelma. Oman lisänsä menoihn tuo LED-screenin vuokrakustannukset, tulostimien värit, materiaalit ym kustannukset. 

Palvelutarjontaa ei ole kuitenkaan tarkoitus supistaa vaan panostetaan myynnin tehostamiseen. Nopola Newsin pääasiallinen tulorahoitus tulee yritysyhteistyön kautta. Mukana olevien yritysten näkyvyyden lisääminen monikanavaisesti on keskeinen tekijä myös jatkossa. Uutena kehityskohteena hallitus päätti käynnistää moniportaisen mallin kehittämisen, jonka ensimmäisellä tasolla on perinteinen yritysrekisteri, seuraavalla tasolla mukaan tulee laajempi Nopola News -paketti ja sitä seuraavalla tasolla löytyykin jo sitten yli miljoona silmäparia eli potentiaalista asiakasta - se on tavoitteena. Nopola Newsin istuntojen määrä vuositasolla on yli 500.000 ja kliksutteluja kertyy yli 1, 2 miljoonaa kertaa. Aina siellä joku on tutkimassa. 
Alkuvuosi mennään vielä vanhalla mallilla, mutta uusi toimintamalli rakennetaan kevään aikana ja lanseerataan vilkasta kesäajan liikennettä silmällä pitäen. Juhalla olikin jo luonnoksia valmiina ja näiltä osin myös somen valjastusmestareiksi valittiin Juhan lisäksi Päivi Peltokangas.

Perho on tilannut vuosisopimukseen perustuen kolmen kokouksen lähetykset kesään mennessä ja näiden päivämäärät on tiedossa. Kyyjärven kanssa on käyty neuvotteluja. Ainoa ongelma tässä vaiheessa on yhden kokouksen päällekkäinen päivä. Palautteen perusteella kuntalaiset kaipaavat lähetyksiä ja päätöksenteon avoimuutta. Laadukkaana toteutuksena se on myös loistavaa kuntamarkkinointia.

Nopola Newsissä on julkaista ajoittain esimerkiksi kiinteistöjen myynti-ilmoituksia. Hallitus päätti taksan niille ilmoituksille, jotka tavallaan kilpailevat yrityskorttien palvelutarjonnan kanssa. Edullinen toki sekin.

Rotmosille tarjotaan sukukirjan säilytystilaa kesään 2027 saakka.

Muissa asioissa käytiin tuttuun tapaan vilkasta keskustelua ja suunniteltiin virallisten kokousten rinnalle eräänlaisia ajatusriihi-mallia Idea sai osittain alkunsa yrittäjäyhdistyksen syyskokouksessa, kun Sahapakalla satuttiin saman pöytään Viispiikkisen Annen, parturi Helenan ja Sahapakan Tuulan kanssa. Esimakua tulee tarjolle tammikuun lopulla.

Kyy York -brändi on sitten ihan oma juttunsa, mutta siihen ei ehditty tällä kertaa syventyä, kun kokouksen nuorimman osallistujan - Jalmarin - piti siirtyä iltapuurolle ja yöpuulle.

Hallituksen jäseniä saa nykiä hihasta ja esittää kehitysehdotuksia. Pysykää kanavalla.

 

 

 

Jaa sosiaalisessa mediassa

Aihealueen yhteistyöyritykset